Villar – budowa schronów przydomowych
Adwokat Łódź MKKL
11 lipca, 2022

Villar – budowa schronów przydomowych

Schrony, to obiekty obronne mające za zadanie w czasie konfliktu zbrojnego chronić ludność cywilną i wojskową przed działaniem broni masowego rażenia, broni chemicznej i biologicznej, wybuchami bomb lotniczych i pocisków rakietowych. W czasie pokoju służą ludności przede wszystkim, do ochrony przed kataklizmami, jakie zsyła natura. Mogą służyć również  do przechowywania wartościowych rzeczy lub żywności. Budowa schronu wymaga dużej wiedzy, precyzji i zaangażowania. 

Schron w podziemiach budynku

Budowa schronów podziemnych odbywa się w przygotowanym do tego specjalnym wykopie wykonanym z wysokowartościowego i wodoszczelnego żelbetu. Jest to ważne ze względu, chociażby na wody gruntowe. Jego grubość powinna wynosić minimum 40 cm. Z żelbetu wykonuje się również płytę fundamentową grubości minimum 25 cm. Zwieńczeniem konstrukcji jest strop, którego grubość zależy od lokalizacji schronu. Tego jak głęboko jest pod ziemią i na jakie czynniki jest narażony 

Schron w piwnicy

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest budowa schronu w piwnicy. W sytuacji zagrożenia zbrojnego czy kataklizmu wystarczy otworzyć właz, by się do niego dostać. Najczęściej budowane są one w piwnicach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Chronią ludzi przed działaniem fali uderzeniowej. Przy tego rodzaju schronach pod ziemią buduje się tunel zakończony dodatkowym wyjściem ewakuacyjnym, co ma zapewnić schronionym w nim ludziom, wydostanie się z niego w przypadku zawalenia się budynku.

Schron przeciwatomowy

Służy do ochrony ludzi przed czynnikami rażenia bronią jądrową, dlatego budowa schronu przeciwatomowego odbywa się głęboko pod ziemią. Ma uchronić to przebywających w nim ludzi od podmuchu fali uderzeniowej i związanych z tym konsekwencji. Komory schronowe są w stanie pomieścić 30-50 osób. Z uwagi na swoje przeznaczenie jest wyposażony w instalację filtrowentylacyjną, oczyszczającą powietrze z opadu promieniotwórczego, które może utrzymać się na powierzchni ziemi długi czas. Dlatego schron powinien być wyposażony w ławki, prycze, urządzenia sanitarne, zapasy leków żywności i wody pitnej.

Schron na działce 

Jak przy każdej inwestycji, budowa schronu na działce wymaga od nas podjęcia wielu decyzji. Miejsce najlepiej wybrać zacienione, uwzględniając przy tym wody gruntowe i strefę przemarzania. Jak duży ma być schron, gdzie umieści rurę wentylacyjną i czy wejście możemy zbudować od strony północnej najbardziej zacienionej. Jeżeli na naszej działce znajduje się wzniesienie, można je wykorzystać do budowy schronu. Strop wtedy będzie przykryty ziemią porośnięty roślinności. Praktycznie niewidoczny z lotu ptaka. Ze względu na wody opadowe, trzeba pamiętać, aby wokół schronu wykonać drenaż, żeby woda nie dostała się do środka.

Schron w lesie

Nie lada wyzwaniem jest budowa schronu w lesie, ponieważ jego budowa zazwyczaj odbywa się mechanicznie za pomocą ludzkich rąk. Polega na wykonaniu wykopu o pionowych ścianach, wzmocnionych drewnianymi belkami. Ważne, aby w górnej jego części tworzącej strop zostawić przynajmniej metrową warstwę ziemi. Taka ilość ziemi w momencie zagrożenia uchroni nas od promieniowania gamma. Schron w lesie wymaga odpowiedniego miejsca. Najlepiej przy ujęciu wody, która jest niezbędna do naszego przetrwania. 

Ile kosztuje budowa schronu ?

Budowa schronu cena. Cena jest bardzo różna. W naszym kraju są firmy, które zajmują się budową tego typu obiektów. Na podstawie oczekiwań klienta dotyczących tego jak schron ma wyglądać i gdzie ma być zlokalizowany, wykonują kosztorys. Uwzględniają w nim ilość i jakość materiałów, która zostanie użyta do jego budowy i to jak głęboko pod ziemią będzie budowany. Przygotowują projekt budowlany z uwzględnieniem pomieszczeń oraz projekty techniczne dotyczące elektryki, hydrauliki oraz wentylacji.

Czy budowa schronu wymaga pozwolenia ?

Budowa schronu pozwolenie. Schron to w świetle prawa budowlanego budowla ochronna dlatego wymaga on pozwolenia na budowę. Jednak istnieją wyjątki zależne od rodzaju schronu i miejsca, w którym ma on zostać wybudowany. Warto więc zacząć od zapoznania się z planem zagospodarowania przestrzennego danego terenu, po czym wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy, które zawierają wszelkie potrzebne informacje.

Bunkry, czy są potrzebne ?

Tak, szczególnie dziś kiedy trwa konflikt Rosji z Ukrainą. Większość naszego społeczeństwa mieszkająca w miastach nie wie, gdzie w ich okolicy znajduje się schron, do którego mogliby się udać w razie niebezpieczeństwa. Na wsiach jeśli sami o to nie zadbamy to, w momencie zagrożenia nie mamy gdzie się schronić. Budowa schronu, koszt nie jest tak ważny jak nasze życie, które możemy stracić w obliczu kataklizmu.